پیش بارگذاری

رمان تصویری گرافیکی

رمان تصویری گرافیکی چیست ؟

رمان گرافیکی، نوعی داستان است که در آن کلمات و تصاویر را با هم ترکیب می‌شوند اما نقش تصاویر پررنگ‌تر از متن است. درواقع «رمان گرافیکی» بیشتر یک قالب است نه یک ژانر. رمان‌های گرافیکی می‌توانند تخیلی، غیرداستانی، تاریخی، فانتزی یا هرچیز دیگری باشند.

رمان تصویری به سه نوع رمان گرافیکی یا گرافیک نوول، کمیک‌ها و مانگاها  تقسیم می‌شود.

 1. رمان‌های گرافیکی یا گرافیک نوول‌ها، گونه‌ای از کتاب‌های تصویری هستند که معمولاً کلیه ویژگی‌های ساختاری یک رمان ادبی را دارا بوده و برای مخاطبان بزرگ‌سال طراحی می‌شوند. این اصطلاح گاهی درمورد داستان‌های کوتاه کمیک نیز به کار می‌رود. گرافیک نوول‌ها مشخصاً برای خوانندگان بزرگ‌سال طراحی می‌شوند و معمولاً سراغ سوژه‌های خشونت‌بار یا روان‌شناسی می‌روند که فهم آنها را برای نوجوانان مشکل است.
 2. کمیک به انگلیسی: (Comics) تصاویر فکاهی یا داستان مصور است که برای انتقال بصری ایده‌ها از طریق تصویر و نوشته استفاده می‌شود. کمیک‌ها از در کنار هم گذاشتن قطعات متوالی از تصاویر تشکیل‌شده و معمولاً در آن از ابزارهای نویسه‌ای چون بالون گفتار، شرح‌ها و افکت‌های صوتی (نام‌آوا) برای نشان ‌دادن گفت‌وگوها، تعریف داستان یا دیگر اطلاعات استفاده می‌شود. عناصری چون اندازه یا جاگذاری قطعات، روند بیان داستان یا موضوع را کنترل می‌کند. هدف از ارائه کمیک انتقال مفاهیم عمیق روحی فکری به‌نحوی‌که مخاطب با آسان‌ترین روش آن‌ها را متوجه شود. مخاطب کمیک‌ها اغلب نوجوانان هستند.
 3. مانگا: کلمه ژاپنی برای برای توصیف کمیک‌های سبک ژاپنی است. مانگای ژاپنی با کمیک تفاوت دارد مثلاً مانگا از بالا به پایین و از راست به چپ خوانده می‌شود زیرا این الگوی سنتی خواندن ژاپنی است.
رمان تصویری گرافیکی

تاریخچه رمان تصویری

 1. اصطلاح کمیک از صفحات به‌اصطلاح خنده‌دار که در روزنامه‌های اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم منتشر می‌شد گرفته‌ شده است.  در ایالات‌متحده، این کمیک استریپ‌ها برای اولین‌بار در دهه 1930 زمانی‌که کتاب مصور با فرمت مدرن متولد شد، به‌عنوان موجودیت‌های جداگانه منتشر شد. تقریباً در همان زمان در بریتانیا، داستان‌های متنی مصور به‌آرامی جای خود را به کمیک استریپ‌ها و سپس به کتاب‌های تصویری دادند. در آن زمان ژانر طنز جای خود را به کتاب‌های اکشن، جنایی و فانتزی داد. اینها با هم ترکیب شدند تا ژانر ابرقهرمانی را ایجاد کنند که بر بازار آمریکا تسلط یافت.

  در دهه 1970 علاقه آکادمیک به کمیک‌ها افزایش یافت و بسیاری از این مفسران با جستجو در تاریخ سلسله‌ای از متون تصویری از نقاشی‌های غارها، هیروگلیف‌های مصری و کنده‌کاری‌های مایاها و غیره را به‌عنوان سرمنشأ انواع رمان تصویری، شناسایی کردند.

رمان تصویری گرافیکی

دسته‌بندی محتوایی رمان‌های گرافیکی

 1. موارد زیر تنها تعدادی از غالب‌ترین دسته‌ها هستند.

  داستان ابرقهرمانی: رمان‌های گرافیکی ابرقهرمانی محبوب‌ترین شکل کمیک را به خود اختصاص داده‌اند و آنچه را که زمانی ماجراجویی‌های مختصری بودند به داستان‌های حماسی تبدیل کرده‌اند.

  روایات شخصی (Perzines): داستان‌های زندگی‌نامه‌ای هستند که از تجربیات، نظرات و مشاهدات شخصی نویسنده نوشته شده‌اند.

  غیرداستانی: ازاین‌جهت که براساس تجربه شخصی نویسنده نوشته شده‌اند، شبیه روایات شخصی هستند، اما نویسنده عموماً از تجربه خود برای دست زدن به یک موضوع اجتماعی بزرگ‌تر استفاده می‌کند.

نویسنده

راضیه حسنی
پست قبلی

ژانر علمی‌ تخیلی

پست بعدی

ژانر رئالیسم جادویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
Cookies
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وبسایتمان استفاده میکنیم . با استفاده از سایت شما با قوانین و مقررات موافقت میکنید.
تایید کنید